Pokud jde o registraci a identifikaci psů a koček …
V každém případě je jedna věc jistá: bez databáze, která spojuje označená zvířata s majitelem, má označení malou hodnotu. Je proto důležité, aby byl váš miláček nejen čipován, ale také registrován .
Jelikož je v Rakousku od roku 2008 a téměř ve všech spolkových zemích v Německu povinné štěpit psa nebo kočku, stále více místních databází bohužel není propojeno. Registrace identifikačních údajů v databázi není stanovena v nařízení EU o zvířatech, proto má téměř každá obec vlastní databázi, do které mohou veterináři mazlíčky zadávat!
To je také zcela v pořádku, protože každý rozumný majitel zvířete má takzvaný transpondérový čip, často označovaný také jako mikročip, implantovaný svému psovi nebo kočce stejně, bez ohledu na to, zda to vyžaduje zákon nebo ne. To není otázka MUSÍ, ale otázka péče. Použití mikročipu je pro veterináře čistá rutina a je krátké a „téměř“ bezbolestné. Pro vašeho psa nebo kočku to není o nic horší než očkování. Čip se jednoduše vstříkne do oblasti krku zvířete pomocí o něco větší „stříkačky“.
Někteří psi, pokud jsou jako náš Luis, který podle oficiální diagnózy našeho veterináře jednoznačně patří do skupiny „superhysterických psů“, mají úplně jiný pohled na bezbolestnost. Ale srandu stranou, je to naprosto bezpečné a velmi rychlé. Dokonce i můj Luis přežil!
Kromě tetování je čip transpondéru také nejlepším způsobem, jak dát vašemu miláčkovi jednoznačnou identifikaci, kterou je obtížné odstranit. Problém tetování spočívá v tom, že po několika letech vybledne, protože barva je absorbována tělem nebo zničena jinými vlivy prostředí. Na první pohled se to samozřejmě mnoha čtenářům zdá být „ne tak důležité“, ale jak důležité je to, si všimnete, až když je „připraveno“, protože …
Co když…
Co když půjdete na dovolenou se svým miláčkem?
Co když se svým miláčkem vyrazíte na horskou túru?
Co když si vezmete svého miláčka na nákupy?
Určitě bude dalších sto scénářů, ve kterých by váš pes mohl jít tak či onak. Jak často jste slyšeli nebo četli, že pes nebo kočka „náhle“ zmizeli? Zvíře bylo čipováno a registrováno, ale stále chybí, protože vám nikdo nezavolá ani vás žádným způsobem nekontaktuje. Každý majitel psa nebo kočky ví, že krátký okamžik nepozornosti často stačí a stane se. Nyní začíná dilema.
Představte si, že jste někde na dovolené u moře, např. v Itálii, Slovinsku nebo Chorvatsku, nebo možná v Maďarsku u Balatonu a váš pes si šťastně hraje ve vodě. Pohodlně sedíte na pláži a užíváte si slunce. Všichni paletti, ale v příštím okamžiku jste ztratili ze zřetele svého miláčku a ptáte se sami sebe: Co se stalo, něco ho vyděsilo, přišel jiný pes a utekl s ním? Důvody pro zmizení zvířete mohou být mnohé.
Hledáte ho samozřejmě hned, ale minutu po minutě ho prostě nemůžete najít. Panika se šíří! Hororový scénář, ke kterému může dojít nejen na pláži, ale stejně dobře i na pěší túru nebo na výlet do města. Nemluvě o četných případech, kdy za zmizením zvířat stojí „zvířecí mafie“.
Dobrá rada je nyní drahá, pokud jste v zemi, kde se mluví vaším mateřským jazykem, je vše relativně jednoduché. Váš miláček má čip a je také registrován v databázi ve vaší zemi. Pokud je váš miláček nalezen a odvezen k veterináři nebo do útulku pro zvířata, může si přečíst čip a prohledávat databáze, které zná, ALE co když jste někde v zahraničí, kde můžete mluvit svým jazykem nemluví?
Potom se s největší pravděpodobností věci docela zkomplikují. Chcete-li nahlásit policii psa nebo kočku jako nezvěstnou, mělo by to být do určité míry možné, ale co potom? Může se docela dobře stát, že vašeho miláčka už někdo našel a byl převezen k veterináři nebo do útulku pro zvířata v této podivné zemi, a co je ještě horší, co když se budete muset vrátit domů, protože dovolená skončila?
Nyní váš miláček sedí v útulku pro zvířata v Maďarsku, Itálii, Španělsku, Slovinsku, Chorvatsku, Bulharsku, Rumunsku nebo co vím v které zemi a čeká, až ho vyzvedne jeho milovaný majitel. Milí lidé tam dokonce zkontrolují, zda je zvíře čipováno, a přečtou mikročip. To je dobré, protože čip transpondéru obsahuje nejdůležitější data zvířete. Identifikační číslo tranponderového čipu se vždy skládá z 15místného kódu. Jedinečnost čísla ISO 11784 lze zaručit dnes používaným křemíkem OTP (One Time Programmable).
Následující data jsou uložena na čipu transpondéru ve formě 15místného kódu:
Země původu (kód země podle normy ISO 11784)
Číslo výrobce výrobce mikročipu
Osmimístné identifikační číslo psa nebo kočky
Čip bohužel nemá žádnou funkci GPS, kterou by bylo možné použít k vyhledání zvířete
Příklad -Čte sečip a čtečka zobrazuje toto číslo: 276 0 972 00023868 To znamená, že 276 je německé zvíře, čtvrtá číslice je obvykle 0, 972 je výrobce (Planet ID GmbH Německo) a sériové číslo, to je CHIP ID vašeho psa nebo kočky.
Předpokládejme, že čip byl přečten a ukázalo se, že nalezené zvíře je například z Německa. Nyní musí např. Španělský, italský, bulharský, rumunský, chorvatský nebo maďarský chovatel zvířat vyhledat majitele zvířete pomocí CHIP ID.
To vyvolává následující otázky:
- Ve které databázi by měl vůbec hledat?
- Je funkce vyhledávání v databázi k dispozici v jeho jazyce?
- Jsou výsledky dotazu k dispozici v jeho jazyce?
- Jsou kontaktní údaje vlastníka k dispozici okamžitě, nebo je nejprve třeba kontaktovat provozovatele databáze?
Jedná se o delikátní kritéria, která velmi často rozhodují o tom, zda je vlastník vůbec vyhledáván, protože vyhledávání v cizojazyčné databázi může jednomu nebo druhému bránit ve výzkumu majitelů zvířat. Může trvat dny nebo týdny, než najdete někoho, kdo dokáže vyhledávat v německé databázi, natož aby si přečetl výsledky. A všichni víme, co se stane se zvířaty, která se nacházejí, ale majitele nelze určit.
Tím se dostávám k výzvě všem milovníkům zvířat, zaregistrujte svého miláčka v čipovém centru .
Chipzentrale je mezinárodní databáze pro psy a kočky, která je k dispozici ve 109 jazycích .
Vytvořte si pro svého mazlíčka profil a uložte své kontaktní údaje, pod kterými byste chtěli být v případě nouze kontaktováni. Do centra čipů můžete nejen zadat CHIP ID, ale také mnoho dalších údajů, které mohou identifikovat vašeho miláčku.
Můžete zadat následující údaje o svém oblíbeném:
- Stáří
- Umění
- závod
- ID čipu
- daňové číslo
- Číslo tetování
- Rod
- barva
- Speciální funkce jako volný text (např. 10 cm bílá skvrna ve tvaru hvězdy na zadní straně)
Pro oznámení v případě nouze můžete zadat následující osobní údaje:
- Příjmení
- Telefonní číslo
- Číslo mobilního telefonu
- adresa
- Alternativní emailová adresa
- Váš vlastní web
Ale také vaše profily v nejdůležitějších sociálních médiích
- Cvrlikání
- Skype ID
- Youtube
- SoundCloud
- VKontakte.
Se všemi těmito informacemi je téměř nemožné, abychom nebyli okamžitě nalezeni a kontaktováni.
Neváhejte zaregistrovat svého miláčka ještě dnes v čipovém centru, protože vstup do čipového centra znamená pro vašeho miláčka bezpečnost .
Jistota je jistota
A nezapomeňte: Funkce vyhledávání a všechny výsledky hledání jsou k dispozici ve 109 jazycích , takže není problém, aby se veterináři nebo chovatelé zvířat z celého světa zorientovali v čipovém centru !